Trainee position Rubber Development / Chemistry

We are looking for a highly motivated trainee to support the development of new rubber compounds for conveyor belts within R&D projects, combined with working on the approval of new raw materials.

Second main task will be the work on the improvement of existing rubber compounds under the supervision of experienced project leaders.

This position requires solid knowledge in Rubber technology, Chemistry or Chemical Engineering or first professional experience in the area. A master degree in one of these fields is no pre-requisite.

The main support to the existing R&D team will be in the following areas:

– Development of new rubber compounds for conveyor belts

– Improvement of existing rubber compounds

– Characterization and testing of suitability for use of rubber compounds

– Raw material approval

– R&D projects related to conveyor belts

English, structured working, cross-process thinking and a high-level of self-motivation are relevant qualities for this position. Good knowledge in Office-software is also required.

We offer this position in a young R&D team with a strong focus on direct research and development for the production in an industrial company. Cooperation and team work is the key for our success.

Stażysta w dziale rozwój produktu / chemik

Poszukujemy zmotywowanej osoby, która wesprze zespół ds. badań i rozwoju w następujących zadaniach:

• rozwój nowych mieszanek gumowych do taśm przenośnikowych
  • praca nad poprawą istniejących mieszanek gumowych pod okiem doświadczonych liderów projektów
  • opis i badanie przydatności do stosowania mieszanek gumowych
  • zatwierdzanie surowców używanych do produkcji
  • udział w projektach badawczo-rozwojowych związanych z taśmami przenośnikowymi

To stanowisko wymaga solidnej wiedzy z dziedziny technologii gumy, chemii lub inżynierii chemicznej lub niewielkiego doświadczenia zawodowego w tej dziedzinie.

Od kandydatów oczekujemy również:

• statusu studenta 3 roku studiów inżynierskich lub statusu studiów magisterskich
  • dobrej znajomości pakietu Office
  • umiejętności mówienia w języku angielskim

Oferujemy pracę w młodym zespole oraz możliwość rozwoju zawodowego, ze szczególnym naciskiem na badania i rozwój w produkcji w firmie produkcyjnej. Współpraca w zespole jest kluczem do naszego sukcesu.